Cenové podmínky   Technické podmínky   Terminologie     Klasifikace     Kontakty

TP 800-2 Zakládání objektů

23 – Štětové stěny

Kleštiny nebo převázky pro hradící stěny z oceli, ze dřeva

Kleštiny nebo převázky jsou spojovací a vodící prvky pro vytvoření hradících stěn z pilot. Obsahem standardu je vybrání vhodného materiálu, proměření a uříznutí na potřebnou délku nebo vytvoření prvku pomocí svářecího agregátu, rozměření a vyznačení místa osazení kleštin na předem zaberaněných pilotách, pro dřevěné kleštiny vyvrtání otvorů pro šrouby, osazení kleštin, zasunutí šroubů, utažení matek včetně potřebné úpravy pilot, pro ocelové kleštiny jejich přivaření na piloty, při demontáži uvolnění a vyjmutí spojovacího materiálu nebo upálení pomocí agregátu, sejmutí kleštin ze štětových stěn a odložení.

Ocelové štětovnice, řezání, svaření

Řezání a svaření ocelových štětovnic je určeno k jejich rozměrové úpravě před zaberaněním. Obsahem standardu je příprava autogenu, elektrického svářecího přístroje a potřebného nářadí, provedení příčného nebo podélného řezu, vyříznutí manipulačního otvoru o průměru 2,5 až 5 cm, provedení sváru příčného nebo podélného, přivaření ocelových příložek tak, aby nastavovaná štětovnice nebyla ve sváru lomená a zámky na sebe lícovaly, potřebná manipulace se štětovnicí, při práci prováděné z lodi i zajišťování plavidla.

Stěny beraněné z ocelových štětovnic

Štětové stěny slouží k zabezpečení stavebních výkopů, k zamezení průsaku vody případně k převzetí definitivní funkce svislé nosné konstrukce objektu přenášející zatížení na základovou spáru. Obsahem standardu je přísun štětovnic k beranidlu, promazání zámků a zajištění aby lícovaly, potřebná manipulace se štětovnicí, upnutí k lanu navijáku, zvednutí a postavení na terén nebo dno řečiště, zajištění proti vychýlení nebo zasunutí mezi kleštiny nebo do zámků štětovnic již dříve zaberaněných, řízení, zajišťování a posun stroje podle postupu beranění, při stražení prováděném z lodí i zajišťování plavidla, uvedení stroje do chodu po předchozím nastražení štětovnice, beranění štětovnice do potřebné hloubky, obsluhu, řízení a ošetření stroje, sledování a současné vyrovnávání štětovnice do požadovaného směru a polohy, zastavení stroje po zaberanění a sejmutí ochranného čepce z hlavy štětovnice, zajišťování stroje a při beranění z lodí i zajišťování plavidla.

Opracování štětových stěn ze dřeva

Opracování štětovnic je určeno k jejich úpravě rozměrové a k okování konce štětovnice. Obsahem standardu je vybrání potřebného řeziva, proměření a uříznutí na potřebnou délku, seříznutí nebo přitesání břitu štětovnice, osazení a přibití železné botky na zahrocený konec štětovnice tak, aby botka zplna doléhala, uložení štětovnice na vykázané místo.

Zaberanění štětových stěn ze dřeva

Štětové stěny slouží k zabezpečení stavebních výkopů nebo k omezení průsaku vody. Obsahem standardu je přesun štětovnic, nebo tabulí k místu hrazení, nasazení mezi předem zaberanění piloty a vodící kleštiny na skalnatém podloží tak, aby tvořily souvislé stěny, rozepření a zajištění proti vychýlení, nasazení ochranného čepce na hlavu štětovnice, zaberanění ruční palicí, ručním závěsným beranidlem nebo strojním beranidlem do potřebné hloubky tak, aby štětovnice tvořily souvislou stěnu, sejmutí ochranného čepce, zajišťování stroje a při beranění z lodí i zajišťování plavidla.

Těsnění hradících stěn ze zhutněné sypaniny

Těsnění hradících stěn ze sypaniny je určeno pro zvýšení nepropustnosti stěn. Obsahem standardu je potřebné přemístění sypaniny do 40 m, ruční vytvoření hrázky při stěně nebo přehoz sypaniny mezi nasazené nebo částečně zaberaněné hradící stěny, postupné hutnění po jednotlivých vrstvách pneumatickým pěchem tak, aby bylo dosaženo potřebné nepropustnosti stěny a pro odstranění ruční rozpojení hrázky nebo výplně hradící stěny, přehoz, odhození nebo naložení na dopravní prostředek.

Vytažení štětovnic

Vytažením štětovnic nebo štětových stěn se rozumí jejich demontáž pokud ztratily svou funkci na stavbě. Obsahem standardu je pro ocelové štětovnice upnutí zaberaněných štětovnic ke strojnímu navijáku nebo vytahovači, vytažení, očištění a uložení do vzdálenosti 20 m, obsluhu, zajišťování a přemisťování stroje s příslušenstvím, při vytahování štětovnic prováděném z lodí i zajišťování plavidla, pro dřevěné štětovnice uvolnění zaberaněných dřevěných štětovnic, vytažení ručně nebo pomocí strojního navijáku, očištění a uložení, obsluhu, zajišťování a přemisťování stroje s příslušenstvím, při vytahování štětovnic prováděném z lodí i zajišťování plavidla.

Podzemní stěny ze železobetonových dílců

Stěny podzemní jsou budované z dílců do rýh pažených suspenzí a jsou určeny k zabezpečení stavebních výkopů, k zamezení průsaku a nebo přejímají definitivní funkci svislé nosné konstrukce objektu přenášející zatížení na základovou spáru. Obsahem standardu je osazení prefabrikovaného dílce s použitím osazovacího a pažícího přípravku pomocí autojeřábu, odepnutí háků, případná nutná ochrana konečné úpravy pohledové plochy podpovrchové části objektu.

Podzemní stěny z betonu železového

Stěny podzemní jsou budované z betonu uloženého do rýh pažených suspenzí a jsou určeny k zabezpečení stavebních výkopů, k zamezení průsaku a nebo přejímají definitivní funkci svislé nosné konstrukce objektu přenášející zatížení na základovou spáru. Obsahem standardu je osazení armokošů do rýh včetně potřebného nastavení, zajištění výztuže proti vychýlení a osazení betonovacích trub s příslušenstvím, postupné plnění rýhy, odčerpávání suspenze z vrtu, manipulaci s betonovacími troubami, po skončení betonáže jejich očištění.

Výztuž podzemních stěn z armokošů

Výztuž podzemních stěn z betonářské oceli je nedílnou součástí výplně podzemních stěn z betonu železového, zaručující požadované vlastnosti stěny. Obsahem standardu je manipulace se svazky betonářské oceli pomocí autojeřábu, rozvázání svazku betonářské oceli, čtení plánu, rozměření délky, stříhání prutů, označení míst ohybů a ohýbání prutů, svazování do armokošů požadovaného tvaru, případně výroba armokošů svařováním.

Výplň jílocementová a bentonitová pro podzemní stěny

Výplň je samotuhnoucí směs pažící suspenze, hydraulického pojiva a přísad, které zajistí požadované vlastnosti a může během hloubení rýhy plnit funkci pažící a po zatvrdnutí tvoří buď celou výplň rýhy anebo část výplně rýhy. Obsahem standardu je výroba směsi pažící suspenze pomocí speciální výrobny a zřízení hradítek proti roztékání výplně a běžné utěsňování úniku výplně.

Pomocná konstrukce z oceli, ze dřeva

Pomocné konstrukce slouží pro zvláštní zakládání staveb jako pracovní podlahy, podpěrné konstrukce, ztužení a rozepření prováděné z terénu, z lešení nebo z lodi. Obsahem standardu je výroba konstrukce z oceli svařováním nebo šroubováním včetně ochranného nátěru a manipulace pomocí autojeřábu, při provádění z lodí i zajišťování plavidla, nebo výroba konstrukce ze dřeva pomocí hřebíkových a skobových spojů, ruční manipulace, při provádění z lodí i zajišťování plavidla.

© RTS, a. s. | Lazaretní | 615 00